אודות העמותה

כשאנחנו כחברה נכיר בערכן של אימהות כמעניקות חיים ותומכות בהם, נתחיל לראות שינוי חברתי משמעותי

אינה מיי גאסקין

התנועה לחופש בחירה בלידה, שהחלה את דרכה במרץ 2001 תחת השם 'נשים קוראות ללדת', נולדה כהתארגנות של נשים ששמו לעצמן למטרה להביא שינוי לשדה הלידה בארץ. ההתארגנות קמה בעקבות חוסר שביעות רצון מיחסה של מערכת הבריאות בישראל ליולדות ולילודים, וכן בעקבות הצטברות של עדויות של נשים שזכותן לאוטונומיה על גופן הופרה במהלך תהליך הלידה.

התנועה החלה במפגש מחאה של 14 נשים, בעקבות סגירת בית היולדות משגב לדך בירושלים, וסחפה עמה רבים מיד עם היווסדה. בכנס הייסוד, שנערך ביוני 2001, נכחו 180 א/נשים. כיום מונה התנועה כ-11 אלף עוקבות/ים ומדי יום מצטרפות/ים חדשות/ים, המבקשות/ים שינוי באופן בו מתקיימות לידות בישראל.

לידה היא אירוע מכונן בחייה של אישה, אירוע אינטימי שמשפיע על המשך חייה בדרכים רבות. אופן הלידה משפיע על התאוששותה הפיזית והנפשית של האישה, על ההיקשרות בינה ובין הילוד, על הקשר עם בן או בת הזוג ועל רווחתה הנפשית של האישה לאורך שנים רבות. לכן, אנו מאמינות כי הבראת הלידה הינה חלק מהותי מהבראת החברה.

 

אנו פועלות במישור המשפטי, התקשורתי והחינוכי, במטרה להביא לכך שבלידה האישה תהיה במרכז, ושזכויותיה יכובדו במלואן.

אנו מבקשות לקדם שינוי תודעתי בקרב הציבור, מתפיסת לידה כאירוע רפואי, לתפיסת לידה כאירוע שהוא בבסיסו אירוע פיזיולוגי טבעי. אנחנו מאמינות כי על כל ליווי מקצועי לעשות ככל האפשר על מנת לעודד ולאפשר את מהלך הלידה הפיזיולוגי, מתוך תשומת לב לרצונותיה ובחירותיה של האישה היולדת.

אנו קוראות לקיום ליווי מיילדותי רציף; להבטחת מיילדת לכל יולדת; להבטחת זכותה של יולדת ללדת עם מלווים/ות לבחירתה, ובכלל זה ליווי של דולה; להקמת מרכזי לידה מחוץ ובתוך בתי החולים; למיסוד לידות הבית; למיגור תופעת האלימות המיילדותית והכרה בנפגעותיה; ולשינוי הגישה בה התפיסה ההתערבותית ללידה הינה התפיסה השלטת. אנו קוראות לקיים לידות בדרך המכבדת את בחירותיה של האישה בגיבוי של ליווי מקצועי הולם.

כמו כן, אנו מאמינות כי יש לאפשר לילודים כניסה רכה לחיים, שהות ליד האם ועל גופה בהתאם לרצונה, ומתן טיפול רפואי רק באישורם ובנוכחותם של ההורים.

אנו שואפות להעלות את מודעות הציבור לאפשרויות הקיימות סביב לידה ולזכות היולדת לבחור ביניהן, או לסרב להן, מתוך בחירה אמיתית ומושכלת לאורך כל התהליך.

לכל אישה יש קול ורצון משלה. לכל אישה צריכה להיות הזכות ללדת על פי בחירותיה ובדרך המתאימה לה ביותר.

רוצה לעזור לעשות שינוי?

הצוות

חיותה גורן, מנכ״לית

אחות מוסמכת, אחות בריאות הציבור בהיפנותרפיסטית (בקליפורניה) עם תואר שני ברפואה משולבת ובריאות גוף נפש. מורה למיינדפולנס ולהכנה ללידה מבוססת מיינדפולנס, דולה, מחברת הספר ״להתעורר: מדריך להיפנוזה עצמית ומדיטציה, אמא וסבתא

רעות אלינגר, סמנכ״לית

עובדת סוציאלית M.S.W עם התמחות בשימוש בכלים יצירתיים. מטפלת רגשית בנשים בתהליכי שינוי ומשבר ובעיבודי לידה. דולה, מדריכת הכנה ללידה. סמנכ״לית העמותה ומנהלת "קו ליולדת"

חברות וועד

דינה סופר - יו״ר

מלווה נשים בתהליכי הריון, לידה והורות ראשונית. גינקוסופית, דולה, מדריכת הנקה מוסמכת. בעלת תואר ראשון במדעי החיים ותואר שני בניהול מלונאות ותיירות. ממקימות ארגון זכותי ללדת. במקור מירושלים, חיה בתל אביב עם משפחתה.

מהא אבו סעדה

בוגרת תואר ראשון בפילוסופיה ו BA כללי ותואר שני בטיפול באמנות. עובדת בהייטק ואמא לשתיים במשרה מלאה.

ד״ר מתן אלעמי סוזין

רופא נשים ומיילד, אנדוקרינולוג. עובד כרופא בכיר בחדר לידה בלניאדו וכן משמש כמזכיר החברה לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות. בוגר קורסים בלימודי מגדר ופמיניזם.

הלנה אשש

שניים מתוך ארבעת ילדיי נולדו בלידות בית טובות ומיטיבות. פעילה למען זכויות נשים בלידה ומאמינה גדולה בחופש בחירה, הנגשת ידע ובטחון של נשים בגופן. ממקימות מיזם "יולדות בסיכוי” ומנהלת קבוצת פייסבוק עבור נשים המעוניינות בלידה טבעית לאחר ניתוחים קיסריים.